Mnoge stvari u vezi sa sopstvenim tijelom ne razumijemo. Kijamo, istežemo se, zijevamo a da nemamo pojma zašto imamo potrebu da to uradimo! Donosimo vam objašnjenja četiri nevjerovatna odbrambena mehanizma ljudskog tela!
Ako zijevate, to je sigurno zato što ste umorni, dosadno vam je ili vam treba kiseonik, zar ne? Ispostavilo se da nije, i da zijevamo iz potpuno drugačijih razloga!
Naime, jedno istraživanje iz 2014. godine pokazalo je da zijevamo kako bismo smanjili temperaturu mozga i bolje razmišljali. Da, često zijevamo kada smo umorni i neispavani, ali upravo te dvije stvari i dovode do zagrijevanja mozga, pa pribjegavamo zijevanju.
Ovo je još jedna stvar koju radimo instinktivno. Kada se tek probudimo, kada dugo sjedimo, kada smo umorni a treba da se pokrenemo - prvo ćemo da se istegnemo pa da prionemo na zadatak. To nam je usađen refleks kojim tijelo priprema zglobove za napor koji slijedi.
I kijanje je još jedna refleksna radnja koja se dešava kada bakterije, prašina, polen i druge nepoželjne stvari završe u našem nosu. Tada mozak hitno izdaje signal da tijelo izbaci uljeze i to radimo kijanjem. Uz to, kijanje može da pomogne da tijelo bolje namjesti nosnu šupljinu ukoliko nešto nije u redu sa njom.
Ne moramo to ni da čujemo - dovoljno je da samo zamislimo da neko vuče noktima po tabli i da se instant naježimo. Ali zašto nas ovaj i slični zvukovi dovode do ludila? Naučnici kažu da je to zato što nas taj zvuk podsjeća na krike makaki majmuna. Teorija naučnika kaže da, u vrijeme kada smo živjeli u grupama i u divljini, dreka ovih majmuna nas je upozoravala da nam prijeti opasnost.
shareably.net
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)