Kada karijes nastane on može biti neprimijećen, jer ne boli, pa pacijenta ništa ne alarmira. Ako krene da boli, onda je kasno. Blaga bjeličasta demineralizacija jeste karijes u početnoj fazi. Tada je pravi trenutak da se reaguje jer može da se spriječi nastanak šupljine na zubu.
Međutim, da li zub može da se zaštiti od karijesa? Može, i to na nekoliko načina. Zamjena neadekvatnih plombi, fluorizacija, zalivanje fisura, flourizacija, pravilno održavanje oralne higijene, pravilna ishrana i dobra sredstva za oralnu higijenu samo su neki od načina.
Važno je da se zub štiti u optimalno vrijeme, dok je još zdrav, pa su zato značajni redovni stomatološki pregledi.
Najbolja je prevencija. Na loš zadah utiču karijes, prisustvo parodontopatije i infekcija zubne srži. Ako redovno idete na kontrole, onda će i zadah biti pod kontrolom.
Ako redovno odlazite na pregled kod stomatologa riješićete se obojenih naslaga na zubima. Ovo najprije važi za pušače. Ljudi koji često konzumiraju alkohol i čajeve imaju problem sa obojenim površinama zuba, pa se to rješava na kontrolnim pregledima.
Da li imate lep osmijeh?
Svi koji imaju lijep osmeh potvrdiće vam da imaju više samopouzdanja, a i socijalni život im je bolji. E pa i vi od sada možete imati ljepši osmeh, s sigurni smo da će vam blistav osmijeh pružiti brojne nove mogućnosti u poslu.
Za pravilnu obradu hrane važno je pravilno žvakanje. A za dobru koncentraciju i adekvatan odmor neophodno je pravilno disanje. N samopouzdanje utiče i pravilan izgovor i sloboda govora, a u svemu tome će vam pomoći moderan stomatolog. Redovno ga posjećujte kako biste na vrijeme otkrili da li je došlo do trošenja zuba ili lošeg žvakanja i zagrižaja.
Samo dio temeljnog pregleda odnosi se na pregled lica, vrata, limfnih čvorova, viličnog zgloba, dok se pod kliničkim stomatološkim pregledom podrazumijeva identifikacija statusa desni i zuba, pregled desni i traženje znakova gingivitisa. Provjerava se i pomičnost zuba, ali se pregledaju i meka tkiva usne duplje. Pregleda se i jezik, provjerava zagrižaj. Utvrđuje se i da li postoji karijes i da li u vilici ima polomljenih zuba. Utvrđuje se stanje starih amalgamskih ispuna, ali i kontakt između zuba kao i trenutno stanje dosadašnjih stomatoloških radova. Proverava se i rendgenski snimak, jer nakon snimanja zuba dobija se precizna slika vašeg oralnog zdravlja.
Prilikom redovnih stomatoloških pregleda ljekari imaju precizan uvid u vaše oralno zdravlje. Međutim, kada neki kontroli pregled preskočite, onda i doktor ne može precizno da odredi u kakvom je stanju neki zub ili čitava vilica. Zato je neophodno snimanje zuba. Rendgenski snimak pruža jasan uvid u zdravlje ne samo zuba, nego i desni, pa stomatolozi tačno mogu da procijene što im je činiti.
Snimanje zuba traje nekoliko minuta i bezbolno je. Pacijentima se na osnovu ovog snimka određuje jasna dijagnoza i propisuje način liječenja problematičnih zuba u vilici.
Umnjaci se često znaju upaliti, što izaziva bol, oštećenje drugih zuba i druge dentalne probleme.
Metalo-keramičke krunice se koriste u situacijama kada je prirodni zub primjetno i značajno oštećen (prelom zuba ili karijes) ili u situacijama kada je potrebno poboljšati estetiku
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)