U poremećaje probavnih organa psihogenog porijekla ubrajaju se grčevi u stomaku, povraćanje, čir na stomaku i dvanaestopalačnom crijevu itd. U psihosomatske poremećaje spadaju i povišenje krvnog pritiska, promjene na koži, crvenjenje, svrab, zatim glavobolje, bronhijalna astma i mnoge druge tegobe sa kojima se suočava čovjek današnjice.
Psihosomatski poremećaji su prolazni ili trajni poremećaji organizovanosti funkcije tijela koji su nastali kao posljedica pretežnog djelovanja psihičkih uticaja i neuspjeha sistema mentalne odbrane. Kada mentalni aparat izgubi sposobnost da se bori sa nagonskim težnjama, prije svega agresivnim i seksualnim, tada odbrambeni mehanizmi slabe i tijelo postaje sredstvo nagonskog rasterećenja. Sistem organa ili dio tijela tako predstavlja mjesto somatskog ispoljavanja zaboravljenih ili potisnutih psihičkih sadržaja, odnosno konflikata. Emocionalni materijal iz nesvjesnog javlja se u prenosnom obliku, u vidu somatskog simptoma koji predstavlja njegovu simboličnu zamjenu.
Povećan broj psihosomatskih poremećaja može se očekivati kod pijedinaca predodređenih tom tipu reakcije, kao i kod pojedinaca koji odrastaju u sredinama i porodicama koje ne uvažavaju emocionalne i psihološke potrebe pojedinca te u kojima vlada jaka inhibicija slobode ponašanja, misli i osjećanja. Prema definiciji, psihosomatičari su osobe koje ne mogu riječima opisati svoja osjećanja i emocije, nemaju razvijene fantazme i imaginaciju, te su konvencionalni i suzdržani u ponašanju. Oni su odvojeni od svog nesvjesnog sadržaja i dobro adaptirani na okolinu, ali po cijenu jakih autodestruktivnih unutrašnjih sila koje u trenucima suočavanja sa inteziviranim stresorima pokreću psihosomatske reakcije i izazivaju psihosomatske poremećaje.
Neki autori su se bavili psihosomatskim tipom porodica koji predstavljaju faktor rizika za ovaj tip poremećaja. Navode se četiri tipa porodica:
Teoretičari opisuju mentalne sklopove ličnosti osoba sklonih psihosomatskim oboljenjima:
Treba imati na umu da su mnoga psihička obilježja grupe djece, mladih i odraslih sa psihosomatskim tegobama nastala kao izraz trpljenja. Psihosomatski poremećaji destabilizuju pojedinca, mijenjaju porodične odnose i stavove bliskih osoba prema osobi koja pati, upravo zbog povišene međuzavisnosti jednih i drugih.
Psihosomatski poremećaji zahtijevaju tretman koji, pored medikamentozne, uključuje i psihoterapijske intervencije. Terapije izbora su kognitivno bihejvioralne terapije, support terpija, uz razvijenu porodičnu i psihosocijalnu podršku.
Psihološki centar ABC
+382 68 741-923
Ostale Helenine tekstove možete vidjeti ovdje http://www.zenasamja.me/specijali/helena-rosandic
Nismo krivi za svoju genetsku predispoziciju. Rađamo se da osjećamo i pozitivne i negativne emocije. Tuga i bol, bijes i strah dio su nas i mi nismo zbog toga krivi.
U tretmanu djeteta u psihološkom smislu malo šta možemo učiniti trajno u odstranjivanju simptoma ako ne utičemo da roditelji naprave barem djelimičan uvid i počnu da se mijenjaju.
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)