Sposobnost izražavanja i kontrolisanja vlastitih emocija je vrlo važna, uključujući i razumijevanje, tumačenje i reagovanje na tuđe emocije.
Zamislite svijet u kojem ne biste mogli da prepoznate kada je vaš prijatelj tužan ili kada je vaš kolega ljut. To su sve situacije u kojima nam je ispravno razumijevanje i reagovanje na tuđe emocije vrlo važno.
Psiholozi ove sposobnosti razumijevanja i reagovanja na emocije nazivaju emocionalnom inteligencijom, a neki stručnjaci čak sugerišu da je ona mnogo važnija od samog koeficijenta inteligencije, naročito u poslovnom svijetu. Naime, istraživanja pokazuju da su osobe s većom emocionalnom inteligencijom obično puno uspješnije od osoba kod kojih ove osobine nisu razvijene.
Emocionalna inteligencija se odnosi na sposobnost da percipiramo, kontrolišemo i vrednujemo emocije. Neki naučnici smatraju da se emocionalna inteligencija može naučiti i ojačati, dok drugi tvrde da je to urođena osobina.
Godine 1990. Peter Salovey i John D. Mayer, vodeći naučnici u području emocionalne inteligencije, u svom utjicajnom članku “Emocionalna inteligencija” definisali su ovu sposobnost kao “sposobnost uočavanja, procjene i izražavanja emocija; sposobnost pristupa i/ili priziva osjećaja kad oni olakšavaju razmišljanje; sposobnost razumijevanja emocija i emocionalnih spoznaja, te sposobnost regulacije emocija u svrhu pomaganja emocionalnom i intelektualnom razvitku.“
Salovey i Mayer predložili su model koji identifikuje četiri različita činioca emocionalne inteligencije: percepcija emocija, sposobnost razumnog korištenja emocija, sposobnost razumijevanja emocija i sposobnost upravljanja emocijama.
Emocionalna inteligencija uključuje nekoliko važnih kompontenti:
Osobe s visokom emocionalnom inteligencijom u pravilu odlično upravljaju svojim emocijama, jasno i otvoreno govore o njima i znaju da obrazlože svoje emocije.
Kao posljedica toga, osobe s visokom emocionalnom inteligencijom nikada ne dopuštaju da ih savladaju negativne emocije (strah, ljutnja, bijes, tuga, krivnja), jer su u stanju da razumiju uzroke takvih emocija i iskoriste ih za pozitivno djelovanje.
Nasuprot njima, osobe s niskom emocionalnom inteligencijom sklone su tome da ne govore i ne analiziraju svoja osjećanja, skloni su da dugo vremena osjećaju krivicu zbog pogrešnih poteza, izbjegavaju da prihvate odgovornost za svoje postupke, nesigurne su, pesimistične i sklone prebacivanju krivice na druge osobe.
U odnosima s drugim ljudima, osobe s visokom emocionalnom inteligencijom odlično se snalaze. Jedan od razloga je upravo činjenica da ispravno tumače i, još važnije, pravilno reaguju na tuđe emocije, što je važna osobina u interakciji s drugim ljudima. S druge strane, osobe s niskom emocionalnom inteligencijom često imaju vrlo mali krug bliskih prijatelja, zbog smanjene empatije, odnosno nedostatka osjetljivosti za tuđe osjećaje te zbog teškog prihvaćanja novih stvari i pojava.
Autorka teksta:
Oscilacije u promjeni raspoloženja su dio naše svakodnevice. Ljudi su srećni kada im se dogodi nešto prijatno ili kada pomišljaju na vesele stvari, tužni su kada im nešto ne ide
Eksplicitno ili implicitno, tema partnerstva se često provlači u psihoterapijskoj praksi. Globalno posmatrano, opšti trend evropskih država, kao i Sjeverne Amerike, je da pored poj
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)