Veoma je korisna za povećanje imuniteta, a i dobar je diuretik. Kao i svo lisnato povrće, ni blitva nema veliku energetsku vrijednost (100 grama jestivog dijela blitve sadrži samo 59 kJ ili 14 kcal), ali to uspješno nadoknadjuje visokim sadržajem vitamina C i karotina (provitamin A) i obiljem mineralnih soli. U blitvi ima 12,31% suve materije, od čega 4,83% ugljenih hidrata; 2,0 odsto proteina; 3,44 procenta celuloze; 0,42 odsto biljnih ulja i 1,62 odsto mineralnih sastojaka. Od vitamina najbogatija je vitaminom C (70 mg%), te vitaminima B1 (0,09 mg%), B2 (0,19 mg%) i PP (0,8 mg%). Karotina ima 6000 i.j. u 100 grama. Razlikujemo dve glavne vrste blitve, lisnatu, koja razvija rozetu krupnog, širokog i mesnatog lišća i takozvanu rebrastu, koja ima jako razvijenu, sočnu i mesnatu stabljiku, odnosno peteljku, žute, zelene ili crvene boje.
Lisnata se u kulinarstvu koristi slično spanaću – kuvana i pomiješana s krompirom, začinjena hladnim uljem, a dok je još vrlo mlada, može se pripremati i sirova, kao salata. Izuzetno je prikladna i za punjenje i savijanje sarmica u raznim kombinacijama, a takodje i kao dodatak jelima s tijestom: za savijace, pite, torte i sl. Druga vrsta ima mnogo dužu stabljiku nego lisnate sorte, a listovi su nešto manji. Ovu vrstu blitve domaćice, najčešće zbog neupućenosti, smatraju manje vrijednom, jer misle da zadebljala stabljika znači da je blitva stara, da je odrvenila i nije za upotrebu. Ukoliko i nabave takvu blitvu, domaćice ta debela rebra odbacuju i koriste samo zeleno lišće. Sve to pokazuje da naše domaćice zapravo ne znaju da se tu radi o dve različite, ali jednako vrijedne vrste blitve od kojih se svaka vrsta koristi sa odredjenom namjenom, jer im je i primjena u domaćinstvu različita.
Rebrasta blitva koristi se, naime, tako da se lišće priprema posebno, kao spanać ili salata, a debela, sočna i mesnata rebra kuvaju se ili peku vezana u snopiće kao špargla ili praziluk, te prelivaju raznim umacima.
Kvalitet blitve ne smijemo, dakle, ocjenjivati po debljini stabljike ili veličini lista, već po njenoj svježini i sočnosti. Biramo je, medjutim, prema namjeni, odnosno prema mjestu u dnevnom jelovniku.
U botaničkom smislu, blitva je član iste porodice kao i spanać, pa su joj i prehrambena i ljekovita svojstva vrlo slična. Blitva nesumnjivo ima nekih prednosti, premda je nepravedno zapostavljena: značajna je zbog vitamina C, beta-karotina, kalijuma, mangana, gvožda i kalcijuma, i naravno, vlakana. Dobar je diuretik i veoma korisna za povećanje imuniteta.
Činjenica da su od blitve uzgojene dvije vrste (lisnata i rebrasta) omogućuje da se blitva priprema u kuhinji šire i raznovrsnije od spanaća. Od blitve možemo pripremati sva jela kao i od spanaća, dok od njega ne možemo pripremati jela s rebrima, zato što njegove peteljke odbacujemo zbog veceg sadržaja oksalne kiseline.
Izvor: www.herbateka.eu
Spriječiti mnoge bolesti je jednostavnije od šetnje u parku ako se pridržavate ovog pravila: Tražite što više nutrijenata u što manje kalorija
Velika zabluda koja je masovno rasprostranjena medju ljudima je da poslije treninga ne treba da se jede. To je sasvim pogrešno. Najbolje je da jedete što prije po završetku vježban
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)