Sigurno ste primijetili u vašem okruženju da postoje ljudi koji se bore sa usporenim pokretima, ukočenosti u udovima, izrazitim drhtanjem ruku, po malo nejasnim govorom i sličnim problemima. U pitanju je Parkinsonova bolest koja je u današnjici sve češći neurološki problem starijeg doba.
Ovaj progresivni poremećaj u značajnoj mjeri utiče prije svega na pokrete. Rani neurološki simptomi često prođu neprimjećeno, a onda iznenada pogađaju jednu ili obje strane tijela. Znake ove bolesti važno je na vrijeme prepoznati, kako bi se intenzitet mogao usporiti i time omogućiti što duži produktivan i funkcionalan život.
Problem drhtanja nerijetko počinje u jednom udu i to u stanju mirovanja. Često se manifestuje na ruci ili samo u prstima što određene zadatke može učiniti neizvodljivim. Kada je u pitanju Parkinsonova bolest u početku se može primijetiti teškoća pri ustajanju sa stolice ili pri hodanju. Koraci postaju kraći, stopala djeluju kao da su teška, a kretanje biva usporenije. Zatim, jedan od simptoma jeste i ukočenost mišića pri pokretu.
Parkinsonova bolest odražava se i na ravnotežu, ali i na smanjenu sposobnost nekakvih automatskih pokreta, poput zamaha ruke, treptaja, otvaranja usta i slično. Zatim i na promjenu u tonalitetu govora. Ukoliko imate neke od ovih simptoma koji su ključni - onda je važno da ne odlažete posetu ljekaru. Parkinsonova bolest, iako važi za neizlječivu, ne mora da dovede do dodatnih problema i potpunog hendikepa.
Dodatni problemi mogu nastati u kasnim fazama ove bolesti, međutim uz posjetu neurologu i postavljanje dijagnoze što ranije – komplikacije je moguće spriječiti ili umanjiti. U pitanju su problemi sa demencijom, osjećaj straha, depresija, gubitak motivacije i slično. Ponekad osobe koje imaju uznapredovanu Parkinsonovu bolest mogu doživjeti poteškoće sa gutanjem, žvakanjem i gušenje, ali i poremećaje spavanja, probleme sa nemogućnosti kontrolisanja mišića za mokrenje, zatvor i slično. Takođe, pojedine osobe mogu iskusiti vrtoglavicu, gubitak energije ili seksualnu disfunkciju...
Do sada je uzrok Parkinsonove bolesti djelimično nepoznat. Ipak, smatra se da određeni faktori mogu imati ulogu u nastanku. Riječ je o genetskim mutacijama i toksinima iz okoline. Ovu bolest nemoguće je u potpunosti spriječiti, ali je moguće preduzeti određene mjere predostrožnosti.
Ukoliko imate već uspostavljenu dijagnozu ili sumnjate na Parkinsonovu bolest – dobro je da propratne simptome olakšate kroz što pravilniji životni stil. Dovoljno tečnosti, hrana bogata vitaminima i vlaknima, omega 3-masne kiseline, ali i vježbanje vam može pomoći pri vraćanju izgubljene fleksibilnosti, snage, raspoloženja i ravnoteže. Plivanje, aerobne vježbe, ples, baštovanstvo i nekakve druge umirujuće aktivnosti djelovaće pozitivno.
Pomoć možete potražiti i u alternativnoj medicini – masaži i terapijama za opuštanje mišića, ali i kod eksperata koji se bave određenim fazama ove bolesti. Pored ljekova, striktnog režima ishrane, od velikog značaja biće i podrška okoline, kako članova porodice tako i psihološkog savjetnika. Za dugoročnu funkcionalnost i što manji hendikep – ne treba odlagati posjetu ljekaru opšte medicine, neurologu, psihijatru, ali i određenim rehabilitacionim centrima.
Porodica, kao primarna jedinica društva, predstavlja prvu socijalnu grupu u kojoj induvidua uspostavlja odnos sa drugim osobama, kroz koju se, potom, susreće i suočava sa širim dru
Koji je najbrži put da dodate antioksidante u svoje jelo? Dodajte origano! Treba vam više željeza? Dodajte lavandu!
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)