Za zdravi doručak trebalo bi birati jaja, zobenu kašu ili orahe, a izbjeći krofne i peciva ističu nutricionisti. Iako će mnogi krenuti i za cijeđenim sokom od narandže, i to bi trebalo izbjegavati.
Svježe pecivo, jogurt, šoljica crne kafe i čaša soka od narandže, ili čaj s dosta limuna, mnogima su prva pomisao kad se spomene zdravi doručak, a da nisu ni svjesni kako neke od tih namirnica mogu biti štetne ako ih konzumiramo odmah ujutro, na prazan želudac.
Neke od njih mogu izazvati kisjelinu u želucu ili gastritis, što vam doslovno može pokvariti prijepodne, a druge mogu uticati na brzi porast nivoa šećera u krvi i kratko izazvati navalu energije, ali i dovesti do toga da vam se već oko 11 sati počne drijemati zbog naglog pada šećera u krvi.
S druge strane, izborom namirnica koje vas mogu “držati” do ručka, kao i onima koje ublažavaju nivo kisjeline u želucu, možete bitno uticati na to kako ćete se nositi sa svakodnevnim obvezama, upozorava nutricionistica Sandra Marić Bulat.
- Zdrav i oštećen želudac reaguju drukčije na istu hranu. Kod zdravog želuca umjerene količine bilo koje hrane ne bi trebale uzrokovati nikakve tegobe. Ali ako se pretjera u količini, naročito one hrane koju smatramo nezdravom, može doći do oštećenja sluznice. U tom slučaju želudac može reagovati i na manje količine hrane koju inače smatramo zdravom, naročito ako je konzumiramo dok je želudac prazan. Iako možemo navesti namirnice koje smetaju kod oštećene sluznice, uvijek postoje izuzeci i prehranu treba prilagoditi za svaku osobu posebno. Među primjerima namirnica o kojima su preporuke podijeljene kad je riječ o tome treba li ih jesti na prazan želudac su jogurt i banane.
- Jogurt na prazan želudac pojačano podstiče stvaranje kisjeline i na taj način umanjuju se sve prednosti bakterija mliječne kisjeline u jogurtu - upozorava Sandra Marić Bulat.
No postoje vrste jogurta koje mogu biti korisne: običan jogurt zamijenite grčkim jogurtom ili onim koji sadrži probiotičke bakterije, koje su vrlo korisne za probavu.
- Koliko će dobrih bakterija iz jogurta preživjeti u kisjelom želučanom okruženju, zavisi o soju bakterija i njihovom broju. Dobre bakterije, odnosno probiotici, štite od loših bakterija, kao što je Helicobacter pilory - ističe Dana Mrvić neke od prednosti takvog izbora.
Ali za terapijski učinak je, dodaje, ipak potrebno konzumirati probiotike u obliku dodataka prehrani, koji sadrže značajno veće koncentracije bakterija, odnosno samo jedan jogurt ujutro nije dovoljan. Dakle, ako vam inače smeta na prazan želudac, možete ga i izbaciti. Kad je riječ o bananama, one pozitivno djeluju na želučanu sluznicu jer stimulišu razmnožavanje stanica i stvaranje zaštitnog sloja sluzi te sprečavaju pojačano lučenje kisjeline.
Banane su bogate magnezijumom, pa na prazan želudac mogu naglo povećati nivo magnezijuma u tijelu i oštetiti ravnotežu između magnezijuma i kalcijuma u krvi, što može imati inhibirajući učinak na kardiovaskularni sistem. Dodatno, za zdravlje sluznice želuca ne preporučuje se frape od banane, pripremljen s mlijekom, upozoravaju naše sagovornice.
Svi ti proizvodi obično dolaze sa etiketom cijelog zrna ili kao proizvod s malim procentom masnoće, a u isto vrijeme, ako pogledate spisak sastojaka, vidjećete da su krcate šećerom
Spriječiti mnoge bolesti je jednostavnije od šetnje u parku ako se pridržavate ovog pravila: Tražite što više nutrijenata u što manje kalorija
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)