Petočlana porodica je živjela mirno i, reklo bi se, srećno, u kući koja nije njihova, ali od novca koji pošteno zarade. Skromno, čak i idilično. Dosta su radili i solidno zarađivali, ali se u tom iznajmljenom prostoru nije vidio boljitak ni u čemu… makar vaza sa cvijećem na stolu... nova zavjesa, ukrasni jastučić, bilo kakav znak da ide na bolje. Osim za golo preživljavanje, novca nije bilo, iako je u sasvim solidnim količinama ulazio u kuću. Okolina ih je doživljavala kao vrijedne ljude koji skupljaju novac da bi došli do sopstvenog doma. U tišini, rade i štede. Sve do jednog dana, dok u taj iznajmljeni prostor nisu došli lihvari, zelenaši... a vlasnik kuće se suočio sa tim da njegovi stanari ne štede, nego kockaju. Kocka, u stvari, samo jedan, onaj glavni, muž i otac. Ostali znaju da kocka i učestvuju u tome, davajući mu ćutanjem podršku. Prozvana je i kritikovana najviše žena, stub i temelj svake porodice. Ona je krivac, iako nije kockar. Ona je krivac, jer zna i ćuti. A ona je, nesrećna, od tog parčeta lažnog blagostanja, sagradila sopstvenu istinu, jedinu koja postoji. I živjela u njoj, dok traje. Znala je, ako se suprotstavi, izgubiće taj svoj harmonični svijet, tu mogućnost da negdje stvore dom i krenu ispočetka, po ko zna koji put. Čak je i od djece skrivala neke teške noći koje je provela budna, u raspravama sa svojim suprugom. Moljakanja, plakanja, tobožnje prijetnje odlaskom, kumila ga ljubavlju njihove djece i svojom… No, ipak, kad bi došlo vrijeme da se plati kakav dug, smatrala je da je bolje novcem no životom, i davala ono što je imala, najčešće cijelu mjesečnu platu. Svoju je muku tajila duboko, nadajući se kakvom čudu, i živjela život satkan od te lažne nade i nemoći. Znala je da ne valja, da ne vrijedi, da ne donosi dobro... ali znanje nije dovoljno za istinu. Znala je, a nije imala snage.
Onda kada nema smjelosti da prihvati istinu, čeljade stvara put do sopstvene istine, one jedino prihvatljive. Jedine u kojoj može da živi. Često satkane od laži.
Na ljepotu života u sopstvenoj istini, podsjeti me i drug iz djetinjstva. Sretoh ga sinoć ispred ulaza. Kaže da mu je sjajno u životu, ima novi posao, bolji od prethodnog, radi u nekoj firmi koja bogatima omogućava da drugi za njih trče...Trče u kupovinu, na hemijsko, u apoteku, kod ključara, rodbine, gdje god treba i kad treba... Zadovoljan je drug, ćerka mu krenula u školu, predivno. Nema više djece, voli razliku u godinama između braće i sestara... Roditelji mu pošli na selo, uživaju, odmaraju, već su godinama tamo, ne bi pristali da se vrate u grad i u stan, nema nikakvih šansi... Imaju koze, kokoške i još raznog blaga, nije im dosadno, divota... Ispriča drug sve za minut, sav sjaj i glamur života svoga, iako niko nije tražio detalje. Mene nije pitao ništa o mom životu, ali mi je bilo jasno da, pričajući o ljepoti svoga, ubjeđuje sebe da mu je zaista dobro. Kažu da ono što pričamo postaje istina… Hoće li pričom da mu je dobro, biti zaista dobro? I koga treba da ubjeđuje? Koga se više tiče njegov život, do njega samoga?
U stvari, već od prošle godine znam, iz površnog razgovora sa sestrom mu, da se drugar davno razveo, da su roditelji, pod teretom nemaštine i svakojake muke prodali stan da bi vratili kredite, a penzija je mala da bi se od nje živjelo u gradu, pa je neminovnost bila da odu na selo. I tako je taj njegov divni život raskrinkan, jer je ovo mali grad, svako o svakome sve zna...I bilo mi ga je žao, ne zbog teškog života, sve je za čovjeka, nego zbog njegove nemoći da prihvati život i potrebe da stvara lažnu istinu, iako od od nje nema nikakve koristi. Naprotiv.
Taj oksimoron je odrednica naših palanačkih života. Dobro je kad drugi ne znaju da nam je loše. A nije nam loše, ako nam je stvarno loše. Uvijek postoji slamka za koju se hvatamo, ta šarena laž od koje krpimo vlastite poraze i pretvaramo ih u istine. Samo naše, krhke i varljive. Trajne onoliko koliko možemo da istrpimo i podnesemo. Dok nas ne otkriju... dok ne saznamo da smo otkriveni. A onda nastaje lom ili pad, neminovnost plaćanja ceha nesigurnosti i kukavičluka. Za istinu treba smjelosti i snage, a hrabrosti najviše. Gdje nestane hrabrosti, rađa se laž, jer se mora živjeti. Kako god.
Razumijem suprugu kockara i druga Iz djetinjstva, kako ne bih… imala sam situacija koje sam ćutala, zbog kojih sam patila i mučila se da iz sopstvene patnje izvučem poruku. Nisam htjela da zadovoljim tuđu znatiželju, već da pomognem sebi, nekad… Ko bi mi pomogao drugi? Život je tako dragocjen, i onda kad je nemoguće težak. Ali ga shvatamo prelako, sasvim ga podrazumijevajući, kad zbog drugih lažemo sebe. A kome sam bitna, ako sebi nisam?
I ponavljam sebi ove misli, kad god čujem komentare kako sam učionicu zamijenila kafanom. Pričaju, naravno, oni koji ne pripadaju ni učionici ni kafani, jer u objema obituju duše. I ne, nisam sasvim imuna, ali se sasvim svojski trudim. I najčešće vrlo uspješno, jer sam osvijestila prolaznost i važnost trenutka i nebitnost čaršijske misli.
Razumijem one koji šarenim lažima prikrivaju svoju nemoć i muku, jer čovjek je zvijer koja voli da miriše tuđu krv. Zato je hrabar onaj koji živi istinu, jer je život vrijedan svake kapi krvi. A zvjeri, neka mirišu. Pametan ne haje za njih.
Ostale tekstove možete pročitati ovdje http://www.zenasamja.me/ specijali/snezana-dakic-tomanovic
Imala je riđu kosu i blagi osmijeh, pa su valjda stariji ljudi, koji pamte Cvijetu Gligorovu, našli sličnost sa njom.
Kada pitate ljude šta je za njih važno da bi bili srećni uglavnom kažu da imaju više novca i da budu zdravi. Mi volimo da merimo stvari, a račun u banci i visina triglicerida i pri
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)