Kuvanje i priprema jela danas su nezamislivi bez upotrebe mirisnih začina. A najugodnije je kada aromatične ukuse jelima možete pružiti uz pomoć svježih začina koje ste sami uzgojili kod kuće. Onima koji imaju vrt, uzgoj vlastitog začinskog bilja nije težak posao, ali moguće je uzgojiti ih i u stanu bez vrta ili balkona. Dobra strana uzgoja bilja u teglama je što nema korova kao u vrtu, a za njihov rast dovoljno je osigurati im sunčevu svjetlost.
Bosiljak
Bosiljak je idealan za uzgoj u teglama, a potrebno mu je šest do osam sati sunčeve svjetlosti tokom dana i dosta vode. Naraste do 45 cm, ima svijetlo zeleno lišće, a spreman je za branje šest nedjelja nakon sadnje. Postoji više vrsta bosiljka, a ovo začinsko bilje daje ukus mesu, varivu i sosevima s paradajzom.
Majčina dušica
Majčina dušica može rasti u zatvorenim prostorima i kada nema direktnog jakog svjetla. Kada raste u zatvorenom, ova biljka naraste od 15 do 20 cm, a ima sivo zeleno lišće i ljubičaste cvjetove. Kada se rascvjeta, odrežite vrhove lišća i cvijeća, a najbolje je koristiti je svježu. Dodajte je u variva i jela s mesom.
Peršun
Peršun je bogat željezom i vitaminom A i C, a koristi se kao dodatak supama ili kao začin jelima poput krompira, ribe i morskih plodova, salatama i sosevima. Prije nego što posijete peršun, potopite sjeme u vodu i ostavite preko noći, a izmedju 70 i 90 dana nakon sijanja, listovi su zreli za branje.
Ruzmarin
Mirisni ruzmarin može da raste u zatvorenim prostorima, ali ako posijete sjeme, trebaće mu tri godine da naraste. Želite li ubrzati rast ruzmarina, umjesto sjemena zasadite mladicu. Kada raste u zatvorenom prostoru, ne smije se zalijevati previše. Lišće ruzmarina daje ukus piletini, svinjetini, jagnjetini i povrću.
Origano
Većinom se koristi suvi origano kao dodatak pizzi, ali može se koristiti i svjež, a dobar je za probavu kada se pije s čajevima. Odgovara mu jako sunčano i suvo mjesto, a posijano sjeme origana proklijaće za 7 do 14 dana. U ljetnim mjesecima ima male bijele ili ljubičaste cvjetove.
Kopar
Kopar naraste od 60 do 120 cm, a potrebna mu je veća posuda. Ima plavo-zelene listove i žute cvjetove, osjetljiv je na prejako sunce, a može rasti u posudi gdje je zasijan još neki cvijet. Spreman je za branje kada se cvjetovi otvore, a sjemenke kopra poprime braon boju.
Kadulja
Kadulja ima pomalo gorak ukus, zato je štedite u pripremi jela. Ako posijete sjeme, moraćete čekati godinu dana, zato se preporučuje zasaditi mladicu. Kadulju berite prije nego što se rascvjeta, a koristi se u pripremi jela s mesom, ribom i jajima.
Nana (menta)
Prodornog mirisa i aromatičnog jakog ukusa, svježa nana se koristi u slatkim jelima, koktelima, voćnim salatama, ali i jelima od mesa, ribe i povrća. Najsvježiji ukus imaju mladi svijetlozeleni listovi. Zasadjena u zatvorenom, ova biljka pročišćava vazduh i olakšava disanje osobama koje imaju poteškoće s plućima. Ostavite grančicu u čaši vode da stoji nedjelju dana, ona će razviti korijenje i tada je možete zasaditi bilo gdje.
Izvor: she.hr
Od pametnih uređaja za kuhinju, do sistema za kontrolu sigurnosti, svaki aspekt domaćinstva sada može biti povezan i automatizovan.
Ako niste spremni promijeniti boju kose, a želite osvježiti izgled, pramenovi su idealno rješenje za vas. Mnoge se od nas odlučuju za pramenove i zbog toga što su jako zahvalni za
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)