Bakterijska vaginoza – simptomi i liječenje

Žene u reproduktivnom dobu mogu se susresti sa raznim vaginalnim problemima. Uglavnom su to bezazleni problemi, ali svakako ukoliko se ne liječe mogu izazvati različite komplikacije. Jedna od najčešćih vaginalnih infekcija je bakterijska vaginoza, koja izaziva mnoge neprijatne tegobe. Ova infekcija je rezultat neravnoteže u vaginalnoj flori, a ukoliko se ne liječi u trudnoći može dovesti do mnogih komplikacija.

Bakterijska vaginoza – simptomi i liječenje

Reproduktivno zdravlje zahtijeva prevenciju, redovne posjete kod ginekologa, ali i prepoznavanje različitih simptoma mnogih infekcija i promjena u vaginalnoj flori. Ono što je karakteristično za bakterijsku vaginozu jeste to što se može pojaviti u bilo kom dobu, s tim što su u najvećem riziku žene koje su seksualno aktivne. Bakterije čine normalnu floru vagine, ali kada dođe do promjene kiselosti i naruši se ravnoteža, broj dobrih bakterija se znatno smanjuje, pa dolazi do infekcije. Ukoliko se bakterijska vaginoza često ponavlja može izazvati sterilitet, a kod trudnica prijevremeni porođaj.

Ispiranje vagine

Iako postoje i pristalice, ali i protivnici vaginalnog ispiranja, irigator za žene treba da postane dio vaše redovne higijene. Naravno o svemu prethodno treba da se konsultujete sa svojim ginekologom. Njime se ispiraju sve loše bakterije i sluz, kao i gljivice iz vagine, pa im je znatno teže da se kasnije razmnože. Nekada su bili izrađeni od loših materijala i nisu bili prilagođeni anatomiji vagine, pa su se dešavala loša iskustva. Irigator za žene koji je napravljen funkcionalno, sa strane ima otvore za tečnost, kao i ventil koji sprečava da se tečnost vrati nazad u bocu.

Tečnost koja se može koristiti može biti obična, mlaka voda, i nikako ne dodajte sapun ili kupku u vodu. Naravno, na tržištu postoje i posebni preparati i tablete koje se mogu rastvoriti u vodi i koristiti za vaginalno ispiranje. Irigator za žene se preporučuje nakon završetka menstruacije kako bi se isprali ostaci krvi, ali i za uklanjanje sekreta. Nakon korišćenja potrebno je dobro oprati irigator i ostaviti ga da se osuši, kako se ne bi stvorila buđ.

Simptomi koji se javljaju

Simptomi bakterijske vaginoze mogu varirati, i kreću se od veoma blagih pa sve do jako izraženih. U česte simptome spadaju:

  1. Pojačan sekret, kao i promjene u boji, kao i izgledu i intenzitetu vaginalnog sekreta,
  2. Svrab i iritacija, čak se može pojaviti i peckanje prilikom mokrenja,
  3. Neprijatan miris vaginalnog sekreta, koji često podsjeća na miris ribe,
  4. Neprijatnost, kao i bol u toku seksualnog odnosa se može pojaviti mada se i ne mora javiti kod mnogih žena.

Kako se postavlja dijagnoza

Dijagnoza bakterijske vaginoze se uspostavlja nakon izvršenog ginekološkog pregleda, kao i nakon sprovedenih laboratorijskih testova. Ginekolog će vam uzeti vaginalni bris, odnosno uzorak vaginalnog sekreta. Taj uzorak se kasnije ispituje pod mikroskopom, a glavni pokazatelj vaginalne bakterioze jeste prisustvo epitelnih ćelija koje su prekrivene bakterijama. Može se uraditi i aminski test, tako što se u uzorak vaginalnog sekreta dodaje kalijum – hidroksid, koji kada dođe u dodir sa bakterijama oslobađa amin, a amin dovodi do intenzivnog ribljeg mirisa. Tada je nalaz pozitivan i ukazuje da je infekcija prisutna. Normalna vaginalna ph vrednost iznosi od 3.8 – 4.5, ali kada se dogodi infekcija vaginalna bakterioza ovaj ph je povišen, odnosno pokazuje vrijednosti iznad 4.5. Samo testiranje se obavlja uz pomoć ph papira koji se postavlja u unutrašnjost vagine.

Liječenje i komplikacije

Kako bi se uspješno izliječila bakterijska vaginoza ona se mora liječiti pod nadzorom ljekara. Liječenjem se eliminišu razne tegobe i simptomi, ali i moguće komplikacije. Prilikom sprovođenja higijene koriste se blagi sapuni i kupke, a u terapiji se obično koriste antibiotici u obliku vaginaleta, krema i tableta. Redovni ginekološki pregledi se podrazumijevaju, jer se na njima mogu otkriti i blagovremeno liječiti sve tegobe. Ukoliko se bakterijska vaginoza ne liječi može dovesti do ozbiljnih komplikacija, među kojima su:

- Komplikacije u periodu trudnoće – kada može doći do prijevremenog porođaja, infekcija materice ili male težine bebe na samom porođaju,

- Pojačan rizik od polno prenosivih bolesti i infekcija,

- Ponovno vraćanje bakterijske vaginoze, posebno ako se ona ne liječi na pravi način.

Faktori rizika

Do narušavanja ravnoteže mikroflore vagine može doći uslijed raznih stanja i okolnosti. Faktori rizika koji dovode do infekcije su: hormonske promjene, trudnoća, menstruacija, kao i menopauza dovode do promijenjenih vrijednosti u nivou hormona,nezaštićen seksualni odnos, kao i učestalo mijenjanje seksualnih partnera, upotreba antibiotika, kao i slab imuni sistem.Pretjerano korišćenje agresivnih sapuna i sredstava za higijenu mogu narušiti ph vrijednost vagine i dovesti do promjene u ravnoteži bakterija, a i korišćenje spirale takođe dovodi do povećanog rizika za dobijanje bakterijske vaginoze.

Slični članci

IZDVAJAMO IZ GALERIJA

SAVJET
DANA

Jela koja se otklopljena peku u rerni...

RECEPT
DANA

Tart saće

  • Najčitanije

  • Zanimljivo

  • Najviše lajkova

PRATITE NAS NA

KALKULATORI

O NAMA

Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)

PRATITE NAS NA

© 2011 zenasamja.me. Sva prava zadržana.