Žene koje žele da zatrudne, kao i one koje to nisu planirale, sa uzbuđenjem i nervozom iščekuju simptome rane trudnoće. Izostanak menstruacije je glavni znak da je do začeća vjerovatno došlo ali samo pod uslovom da žena ima redovne menstrualne cikluse.
Simptomi rane trudnoće mogu biti identični predmenstrualnim tegobama, zato u nastavku teksta pročitajte kako da ih pravilno registrujete.
Simptomi rane trudnoće kod nekih žena mogu se javiti odmah nakon začeća, dok neke žene uopšte neće imati simptome tokom prvih nekoliko nedjelja. Ukoliko ste trudni, prvi znaci trudnoće mogu biti:
Javljaju se zbog implementacije jajne ćelije u matericu. Ovo krvarenje javlja se obično u isto vrijeme kad se očekuje naredna menstruacija, pa može dovesti do zabune. Ovaj simptom rane trudnoće ne javlja se kod svih žena.
Smatra se glavnim simptomom trudnoće ukoliko imate redovne cikluse. Ukoliko to nije slučaj, a sumnjate da ste trudni, najbolje je da uradite test trudnoće kod kuće.
Umor i pospanost tokom rane trudnoće javlja se zbog povišenog nivoa progesterona. Zbog hormonalnih promjena takođe dolazi i do čestih promjena raspoloženja.
Jutarnja mučnina i povraćanje obično se javljaju između 4. i 6. nedjelje trudnoće i dostižu vrhunac oko 9. nedjelje nakon začeća. Iako se naziva jutarnja mučnina, može se pojaviti bilo kada tokom dana.
Averzija prema određenoj hrani ili pojačan apetit su simptomi rane trudnoće kod velikog broja trudnica.Trudnica može osjećati gađenje prema određenoj hrani ili imati neodoljivu želju za konzumiranjem određenih namirnica.
Peckanje ili bol u grudima mogu biti slični promjenama sa grudima pred očekivanu menstruaciju. Ukoliko su ovi simptomi izraženiji nego obično, to može biti znak da je do začeća došlo.
Učestalo mokrenje i zatvor su simptomi trudnoće koji nastaju zbog pojačanog rada bubrega i sporijeg varenja. Oba simptoma mogu pratiti cijelu trudnoću.
Pojačana vaginalna sekrecija javlja se u ranoj trudnoći kod velikog broja žena. Sekret je vodnjikav, blijedo-žute boje i blagog mirisa.
Ukoliko je bazalna temperatura povišena i nakon što prođe period očekivane menstruacije, to je jedan od pouzdanijih znakova rane trudnoće.
Promene u krvnom pritisku kao simptomi trudnoće javljaju zbog proširenja krvnih sudova zbog čega pritisak pada, dok visok pritisak može ukazivati na neke zdravstvene probleme.
Gorušica u trudnoći nastaje zbog opuštanja ventila između želuca i jednjaka, uslijed čega dolazi do curenja želudačne kiseline i izazivanja gorušice. Posebno je izražena pred sam porođaj.
Aritmije su česte u trudnoći zbog uticaja hormona. Obično se javljaju od 8 do 10. nedjelje.
Ove promjene javljaju se između 4. i 6. nedjelje trudnoće. Grudi su osjetljive i otečene zbog hormonalnih promjena. Promjene u bradavicama javljaju se oko 11. nedjelje i uključuju promjenu boje areole u tamniju boju.
Bubuljice i promjene na koži lica nastaju zbog uticaja hormona. Neke žene imaju probleme sa aknama i bubuljicama tokom cijele trudnoće
Iako je povećanje tjelesne težine neminovno u trudnoći, obično se vezuje sa drugo i treće tromjesečje, ali neke trudnice počinju da se goje odmah nakon začeća.
Ukoliko su i kod vas prisutni ovi simptomi trudnoće, možete uraditi test za utvrđivanje trudnoće kod kuće. Iako su ovi testovi uglavnom pouzdani, nekad može doći do omaške pa je najbolje da posjetite ljekara i definitivno se utvrdite da li ste trudni ili ne.
Ljeto je vrijeme kada većina nas odlazi van grada, na more, selo ili planinu, da se odmori i prikupili neophodnu energiju za naredne, kišne i hladne mjesece.
Kako bi trudnoća bila uspješna potrebno je da se poklopi nekoliko stvari.
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)