Uzimanjem antibiotika može doći do narušavanja ravnoteže u crijevnoj flori, a taj problem možete riješiti pravilnom ishranom.
Antibiotici uništavaju bakterije, ali se često na njihovm udaru nađu i one "dobre" bakterije, čime se poremeti ravnoteža u crijevnoj flori. Kombinacija primjene antibiotika, uzimanja prerađene, slatke hrane i stresa, može još više ugroziti zdravu ravnotežu u našim crijevima.
U crijevima u prosjeku živi oko 400 vrsta bakterija. Kada se poremeti ravnoteža u crijevnoj flori, razmnože se štetni organizmi poput gljivica, parazita, Ešerihije koli i sličnih štetnih bakterija. Tada može doći do kandidijaze, alergija, sindroma hroničnog umora, pojave ekcema... Zbog toga je veoma važno da se održi optimalan broj korisnih bakterija u crijevima.
Evo kako da obnovite ravnotežu crijevne flore nakon terapije antibioticima.
Najprije je potrebno da zdravom ishranom održite broj korisnih bakterija. To ćete postići tako što će vam ishrana biti bogata prebioticima, nesvarljivim vlaknima koji podržavaju razvoj zdravih bakterija. Preporučuje se da jedete dosta sirovog povrća i voća.
Izbjegavajte prerađene šećere koji pogoduju razvoju gljivica i štetnih bakterija. Ne preporučuju se ni zaslađeni voćni sokovi ni previše slatko voće.
Zdravom sistemu za varenje su neophodni i probiotici, odnosno korisne bakterije. Naime, one regulišu pH ravnotežu u crijevnoj flori ibore se protiv patoloških bakterija. Zbog toga se preporučuje da jedete kefir, jogurt, ukiseljeno povrće, kombuhu...
Pojave temperature (febrilnosti) jedan je od najčešćih simptoma različitih bolesti kod djece
Antibiotici se koriste za specifičnu vrstu infekcije, tako da uzimanje pogrešnog antibiotika može produžiti bolest
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)