S vremena na vrijeme, a naročito tokom epidemija, svi se sjetimo da je jak imunitet preduslov u borbi protiv bakterija i virusa koji napadaju naš organizam. Imunitet predstavlja sposobnost organizma da se svojim mehanizmima odbrani od različitih patogena, te je sasvim jasno zašto je važno da vodimo računa o njemu.
Treba napraviti razliku između urođenog imuniteta, koji beba stiče preko majke tokom boravka u materici i kasnije putem dojenja, i stečenog imuniteta koji gradimo tokom života. Kada je u pitanju jačanje imuniteta, jasno je da se govori o stečenom imunitetu i životnim navikama koje mogu uticati na njegovo poboljšanje.
Odraslom čovjeku je potrebno optimalno osam sati sna kako bi se tijelo odmorilo i bilo spremno da funkcioniše od trenutka kada se probudi. Međutim, ova idealna brojka za mnoge je nedostižna, kako zbog svakodnevnih obaveza tako i zbog tendencije da se značaj sna kotira veoma nisko na našoj ljestvici prioriteta.
Osim toga što je bitno da dovoljno spavate, bitno je i kada liježete. Idealno bi bilo da zaspite prije ponoći, kako bi vaše tijelo imalo priliku da što prije upadne u REM fazu sna - najdbulji stadijum sna kada se organizam regeneriše. Trudite se da tokom nedjelje uvedete dane kada ćete spavati onoliko koliko je potrebno, a vremenom taj broj dana povećavajte, i na taj način ćete formirati zdrave navike kada je spavanje u pitanju.
Kako izreka kaže: U zdravom tijelu je zdrav duh, ali i jači imunitet. Redovna fizička aktivnost daje mnogo benefita našem organizmu. Vježbanje nas čini jačim, otpornijim i aktivnijim. Kada nam krv prostruji kroz organizam osim dobrog osjećaja, činimo mnogo i za naš imunitet. Kada je riječ o fizičkoj aktivnosti to ne podrazumijeva samo intenzivne treninge, već i šetnju, vožnju bicikla ili rolera, lagane vježbe ili plivanje.
Boravak u prirodi takođe ima veliki značaj za naš imuni sistem. Provođenje vremena na svježem vazduhu je blagodet za naše respiratorne organe, ali i za našu krv koja tako dobija energetsku bombu kiseonika. Osim toga, sunčeva svjetlost na pozitivan način utiče na naše fizičko, ali i mentalno zdravlje, koje je vrlo važan segment jakog imuniteta.
Sve i da redovno vježbamo i liježemo rano, naš organizam neće uspjeti da održi imunitet bez zdrave hrane, putem koje unosimo vitamine i minerale neophodne za pravilno funkcionisanje našeg organizma. Pravilna ishrana podrazumijeva raznovrsnost, odnosno prikupljanje različitih hranljivih materija, iz različitih namirnica. Pod ove namirnice se ubraja pretežno povrće i voće, ali i mliječni prozivodi i žitarice.
Za snabdijevanje organizma vitaminima A, E, B1, B2, B9 preporučuje se unos zelenog povrća, posebno spanaća, koji je bogat ovim vitaminima, kao i mineralima. Osim toga, na listi se nalaze i brokoli, grašak, kelj, kupus, patlidžan… Od povrća u svoju redovnu ishranu uvrstite bundevu, šargarepu, cveklu, papriku i paradajz.
Kada je u pitanju voće, neprevaziđeni saveznici u borbi za jak imunitet su agrumi koji obiluju vitaminom C, a to su limun, pomorandža, grejpfrut i mandarina, koje obavezno treba jesti, naročito tokom zime.
Osim agruma, obavezno konzumirajte i nar, ali ne zaboravite i na jabuke. Ne preskačite svježe voće i povrće i radije ih birajte u odnosu na vještačke suplemente za imuni sistem.
Sve popularnija namirnica koja jača imunitet je đumbir. Njega možete konzumirati kao dodatak različitim jelima, ali ga možete dodati i u šejk, ili napraviti energetski voćni miks. Đumbir dokazano djeluje protiv upalnih procesa, pa je odlično rješenje kada želite da se izborite sa gripom ili prehladom. On je takođe i antioksidant, a antioksidanti predstavljaju glavne supstnace koje osnažuju imuni sistem.
O imunitetu se ne može govoriti bez bijelog luka, i njegovog velikog značaja za zdravlje ljudskog organizma.Od pamtivjeka se koristi kao prirodni lijek, a kroz istoriju su mu pripisivali i magijska dejstva.
Osim što svakom jelu daje posebnu aromu, zbog čijeg omamljujućeg dejstva odmah postanemo gladni, bijeli luk je veliki borac protiv virusa, bakterija i parazita spremnih da napadnu ljudski organizam.
Redovnim praktikovanjem zdravih navika postavićete odlične temelje za izgradnju stabilnog imunološkog sistema. Na taj način sve vremenske promjene kao i izbijanje pandemija tokom godine neće uticati na vaše zdravstveno stanje.Osim toga, jak imunitet nas štiti i od raznih drugih hroničnih oboljenja, a potreban je i u borbi protiv alergijskih reakcija, koje su najčešće upravo u proljeće. Ključ jakog imuniteta je prevencija, zato počnite na vrijeme.
Način na koji ćete započeti dan je vrlo važan.Važno je da se posvetimo jutarnjim ritualima i uskladimo tijelo sa prirodnim ritmovima.
Kada je mađarska kraljica Elizabeta odlučila da se pod stare dane (u sedmoj deceniji) uda za švedskog kralja suočila se sa velikim problemom. Artritis je od nje napravio invalida,
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)