Lavanda - prijatelj nerava i kože

Lavanda - prijatelj nerava i kože

Lavanda se koristi za smirenje, protiv nadimanja, za obnovu tkiva. Eterično ulje lavande je idealna prva pomoć jer djeluje i dezinfikuje kao alkohol.

Iako je nazivaju „neodoljivom gospodaricom Mediterana“ i smatraju zaštitnim znakom Francuske, lavanda (Lavandula officinalis) se odavno uzgaja na plantažama i u vrtovima širom Evrope, a kao divlja raste na suvim, toplim i krševitim padinama. Ovaj dugovječan, razgranat grmić, prepoznatljiv je po plavičastoljubičastim cvjetovima vrlo prijatnog mirisa i aromatičnog i nagorkog ukusa. Vjekovima, osušen cvijet ove biljke stavlja se među rublje da dobije prijatan miris, dok svježi ili, češće, suvi buketi služe za rastjerivanje komaraca, moljaca, stjenica i drugih insekata.

Osušeni cvjetovi su jakog mirisa i najčešće se koriste za pripremanje čajeva, biljnih kapi, eteričnog ulja, kupki kao i za inhalaciju. Obiluju etarskim uljem i taninima, a sadrže i fenolne kiseline i flavonoide. Najdragocjeniji sastojak je etarsko ulje čija količina i sastav zavise od varijeteta biljke, vremenskih prilika tokom sezone, zemljišta, nadmorske visine i načina destilacije. Zato vrijednosti nekih njegovih sastojaka variraju u vrlo širokim granicama.

Kada je o ljekovitosti reč, aromaterapeuti tvrde, da se radi o ulju izuzetnih osobina, smatra se najbezopasnijim, nema štetnih dejstava, može da se koristi u svim uzrastima i veoma je djelotvorno protiv mnogobrojnih oboljenja i tegoba. Ne čudi, zato, što lavandino ulje nazivaju „majka eteričnih ulja“. Bezbojno ili žućkasto, cijeni se prema sadržaju linalil acetata, a većina farmakopeja propisuje da kvalitetno etarsko ulje lavande ne smije da ima manje od 35, ni više od 62 odsto ovog acetata. Osim toga, sadrži i slobodni linalol i geraniol, kao i malo pinena, cineola, kumarina, raznih ketona i valerijanata. Čuva se na hladnom i mračnom mjestu u dobro zatvorenim tamnim staklenim teglicama.

Kada je o ljekovitim osobinama riječ, lavanda blagotvorno djeluje na želudac i matericu, smanjuje nadimanje, pospješuje izlučivanje mokraće i uređuje menstrualni ciklus. Preporučuje se i za smirenje, protiv nervoznog lupanja srca, grčeva u crijevima i migrene. Osim toga, pokazala se i kao pravi prijatelj kože jer daje dobre rezultate u borbi protiv akni, masne kože, dermatitisa, psorijaze, ekcema i atletskog stopala. Lavanda se koristi i protiv alergija, astme, bronhitisa, zapaljenja grla, infekcija usne duplje, kašlja, upala sinusa, konjunktivitisa, migrene, glavobolja, opekotina, posjekotina, uznemirenosti, depresija, stresa, hipertenzije, bola u uhu, neprijatnog zadaha i teškoća s varenjem.

S obzirom na to da sprječava razmnožavanje mikroorganizama (snažan je antiseptik), od ove biljke pripremaju se i obloge koje ublažavaju opekotine i rane jer podstiču obnavljanje tkiva. Etarsko ulje lavande je idealna prva pomoć jer djeluje i dezinfikuje kao alkohol, ali ne peče. Poput drugog ljekovitog bilja i lavanda daje bolje rezultate ako se pomiješa sa kamilicom, ruzmarinom ili žalfijom, jer ove biljke pojačavaju njeno dejstvo.

RECEPTI

Protiv opadanja kose

  • 15 g suvih cvjetova lavande
  • 25 g kamilice
  • 0,5 dl limunovog soka
  • 3 dl vode

Lavandu i kamilicu prelijte vodom, zagrijavajte dok ne proključa, procijedite, ohladite i dodajte limunov sok. Tečnost redovno dodajte posljednjoj vodi za ispiranje kose. Ubrzo ćete primijetiti poboljšanje: kosa prestaje da opada, dobija sjaj i lepršava je.

Poboljšajte raspoloženje

  • 4-6 kapi etarskog ulja lavande
  • decilitar mlijeka

Prije spavanja, u kadu napunjenu toplom vodom dodajte mješavinu mlijeka i ulja lavande. Zatvorite oči, duboko dišite i ostanite u kadi dvadesetak minuta. Kupku pripremajte četiri puta sedmično.

Za smirenje

  • 2,5 kašičice suvih cvjetova lavande
  • 1/2 l vode
  • 2 kašičice cvijetnog meda

Cvjetove prelijte provrelom vodom, poklopite i poslije dva-tri minuta procijedite. Kad se prohladi dodajte med, promiješajte, podijelite u dvije doze i popijte ujutru i uveče.

Pobijedite nesanicu

  • 50 g suvih cvjetova lavande
  • 50 g kantariona
  • 50 g korijena jagorčevine
  • 50 g odoljena

U litar vode dodajte dvije kašike mješavine, poklopite i na tihoj vatri kuvajte 10 minuta. Sklonite sa šporeta, procijedite i tokom dana popijte tri-četiri šoljice vrlo toplog čaja, polako gutljaj po gutljaj.

Izvor: novosti.rs

Slični članci

IZDVAJAMO IZ GALERIJA

SAVJET
DANA

Gušće trepavice

RECEPT
DANA

Pržene paprike punjene sa sirom

  • Najčitanije

  • Zanimljivo

  • Najviše lajkova

PRATITE NAS NA

KALKULATORI

O NAMA

Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)

PRATITE NAS NA

© 2011 zenasamja.me. Sva prava zadržana.