Protiv nadutosti i gasova se možete boriti na prirodan način, bez obzira koji su uzroci tog neugodnog malog oboljenja. Donosimo nekoliko savjeta, koji vam odmah mogu pomoći.
Pripremite jači čaj od kamilice ili mente, dodajte malo meda i limuna i lagano pijuckajte. Iskoristite i korijen đumbira. Nekoliko kolutića (4 do 6) ovog korijena prelijte sa 300 ml kipuće vode. Ostavite poklopljeno 10 minuta. Zasladite medom i pijte prije ili poslije jela da biste poboljšali probavu.
Sjemenke kima su djelotvorne protiv nadutosti i gasova. Možete pojesti kašiku sjemenki ili napraviti krekere sa sjemenkama kima i jesti ih kada god osetite nelagodu i probleme sa probavom.
Sa ovim sjemenkama opuštate probavni trakt, što je od velike pomoći protiv grčeva i gasova. Djeluje opuštajuće i oslobađa vas gasova.
Sezona bundeva je tu. Iskoristite ih sada ili sačuvajte za zimu, pa jedite kada god osjetite nadutost. Jedna šolja pečene ili kuvane bundeve dnevno je dovoljna da biste pobijedili i odagnali gasove i probleme sa probavom i osjetljivim organima za varenje.
Ujutro na prazan stomak popijte čašu tople vode sa limunom. Ovaj napitak je zdrav, razbuđuje vas i puni energijom, a uz to, odličan je probavu i mršavljenje. Jednu do dvije kašike svježe iscijeđenog limunovog soka razblažite u šolji tople vode i popijte lagano prije doručka.
Iscijedite sok iz jednog limuna i stavite ga u čašu, pa dodajte kašičicu sode bikarbone. Mješavina će početi da pjeni. Dodajte još malo sode, pa uspite vodu u čašu. Sve dobro izmiješajte da se soda u potpunosti rastvori. Pijuckajte ovu tečnost lagano i brzo ćete osjetiti olakšanje.
Iako nije poznato zašto, aktivni ugalj je pomogao mnogima koji su imali problema sa gasovima. Postoje u prodaji kapsule, tablete i aktivni ugalj u prahu. Porazgovarajte sa doktorom prije upotrebe aktivog uglja.
Protiv gasova se možete boriti i sa uvijek vjernim bijelim lukom. Probajte sa supom od bijelog luka ili skuvajte specijalni “čaj”. Narendajte bijeli luk i kuvajte ga u vodi nekoliko minuta, a poslije dodajte malo bibera i sjemenki kima. Ostavite da zakuva još kratko, pa procijedite. Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi, pa pijte dva do tri puta na dan.
Pola kašičice cimeta u prahu pomiješajte sa šoljom toplog mlijeka, dodajte i meda, pa promiješajte i lagano popijte. Pomoći vam može i čaj od cimeta. Kuvate ga tako što kašičicu cimeta u prahu ubacite u 250 ml ključale vode. Poklopite i ostavite 15 minuta. Poslije procijedite i pijete toplo.
Važno je, naravno, da se zdravo hranite, ali nije sva zdrava hrana dobra za probavu. Recimo, pasulj i brokoli mogu uzrokovati gasove. Jedite manje obroka više puta na dan i dobro žvaćite. Nikada ne jedite na brzinu. Trudite se da vježbate barem dva puta sedmično po 15 minuta, pokušajte sa masažom stomaka i toplim oblogama.
Pratite kako “kucka” vaš organizam, kada primijetite da vam neka hrana smeta, ograničite unos ili pokušajte da je prilagodite ishrani. Ako pravite pasulj dodajte “anti-gasne” začine. Menta, recimo, dobro djeluje. Takođe, smanjite na minimum konzumaciju gaziranih pića i žvakaćih guma.
lifepressmagazin.com
Limun i kamilica najbolje djeluju uz pomoć sunca, cimet može kosu posvijetliti i do tri nijanse, a med sadrži hidrogen peroksid pa ga treba spojiti sa maslinovim uljem.
Infekcije usta i ždrijela, grebanje, bol u grlu, otežan govor ili gutanje su česti u ovo doba godine. Uobičajeni uzrok je virus ili bakterija, iako iritacija grla
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)