Žena je zauzimala posebno mjesto u kultovima drevnih civilizacija, a posebno je bila poštovana u Starom Egiptu. Boginjama plodnosti, rađanja i života Egipćani su gradili hramove, prinosili žrtve i spominjali ih u vjerskim obredima tokom cijele godine.
Mnogi tragovi vjerovanja da su ženska božanstva hodala zemljom sačuvani su do danas. Ruševine svetilišta, piramide, hijeroglifi - glavne su turističke atrakcije kada je u pitanju Egipat i aranžmani za odmor u zemlji faraona. Ljetovanje na egipatskim plažama je nepotpuno bez izleta do hrama na ostrvu File ili piramida u Gizi, gdje su slavljene boginje poput Izide, Neftis, Nut i Hator.
Ko su bile ove božanske žene i koje legende i dalje čuvaju sjećanje na vremena kada su obožavane u narodu? Pročitajte.
Vrhovna egipatska boginja Izida imala je izgrađen kult kod drevnih Egipćana, koji se kasnije proširio do grčkih granica. U Grčkoj se i danas mogu naći ruševine hramova posvećenih Izidi, ali je najpoznatije svetilište podignuto u njenu čast – hram na ostrvu File u Egiptu. Vjerovatno jedno od najcjenjenijih božanstava u drevnom svijetu, Izida je predstavljena kao žena sa sunčevim diskom između dva kravlja roga. Smatrana je idealnom suprugom i majkom – bila je majka jednog od najstarijih egipatskih božanstava Horusa.
Izida je bila Ozirisova sestra i žena i odigrala je ključnu ulogu u njegovom uskrsnuću. Drevna egipatska mitologija ima korene upravo u legendi o ljubavi između ova dva božanstva. Naime, Oziris je bio obožavan u narodu, cijenjen i poštovan u tolikoj mjeri da je izazvao ogromnu zavist kod svog brata Seta. Iz ljubomore i velike želje da vlada, Set je skovao zavjeru i ubio Ozirisa. Potom je naredio da se njegovo tijelo raskomada i raznese po čitavom Egiptu.
Izida je uz pomoć sestre Neftis (Neftida) pronašla sve dijelove Ozirisovog tijela, sastavila ga, oplakala i vratila u život. Egiptolozi smatraju da se u ovom mitu nalaze počeci prakse mumifikacije, koji su kasnije postali uobičajeni u egipatskim pogrebnim ritualima.
Kult Izide je naročito bio razvijen na ostrvu File, gdje se i danas može naći hram posvećen njoj. Zanimljivo je da se svetilište ne nalazi na istoj lokaciji kao u drevna vremena, već da je premješteno na oblažnju obalu rijeke. Naime, tokom 70-ih godina prošlog vijeka u blizini ostrva File podignuta je brana, zbog čega je hram zajedno sa ostrvom poplavljen. Zahvaljujući UNESCO-u, ovaj lokalitet od nemjerljivog istorijskog značaja je tokom 8 godina dugog projekta spasen. Skoro 20.000 tona kamena premješteno je na obližnju obalu rijeke gdje nema opasnosti od propadanja hrama.
Kao solarna boginja i Horusova supruga Hator je u drevnom Egiptu bila izuzetno poštovana i donekle se dovodila u ravan sa Izidom. Pripisivano joj je da je boginja žena, materinstva, muzike, pijanstva, svečanosti, te da je zaštitnica Sinaja, tirkiza i bakra. Na antičkim crtežima je prikazana uglavnom u obliku žene koja drži sistrum, struk lotosa i žezlo, a na glavi – slično kao i Izida – nosi sunčev disk između kravljih rogova. Interesantno je da se pored pomenutih uloga u Memfisu smatrala važnom karikom u zagrobnom životu, a da su je u Tebi poštovali kao zaštitnicu nekropole.
Centar kulta boginje Hator bila je Dendera, gdje se i danas nalazi njen hram, ujedno jedan od najbolje očuvanih hramova u cijelom Gornjem Egiptu. Cijeli kompleks se prostire na oko 40.000 kvadratnih metara i okružen je masivnim zidom od opeke. Smatra se da Hatorin hram datira iz 54. godine prije nove ere, odnosno da je njegova izgradnja započeta u vrijeme Ptolomeja XII, a da ga je završio rimski car Tiberije.
U kompleksu Abu Simbel takođe postoji hram posvećen boginji Hator. U pitanju je hram-grobnica kraljice Nefertari, supruge faraona Ramzesa II.
Boginja Nut, božanstvo sa tijelom žene i glavom krave, nerijetko je prikazivana sa plavom kožom prekrivenom zvijezdama. Bila je simbol uskrsnuća i ponovnog rođenja, a kao boginja neba uzela je oblik krave, ne bi li nosila boga sunca Ra na svojim leđima.
Egipatska mitologija zapamtila ju je kao majku najvećih božanstava – Ozirisa, Seta, Izide i Neftide. Vjerovalo se da potiče od boga sunca, a da je djecu izrodila iz ljubavi sa bratom Gebom. Ona je viđena kao boginja koja štiti svijet od tame izvan njega i svih demonskih stvorenja i smatrali su je prijateljicom i zaštitnicom mrtvih. Iako do današnjih dana nije pronađen nijedan veliki hram posvećen ovom božanstvu, iz drevnih istorijskih izvora je poznato da su manja svetilišta zaista postojala.
Prema zapisima, samo faraonu i sveštenicima boginje Nut je bilo dozvoljeno da uđu u hram. Prije nego što bi ušli u unutrašnje svetište hrama, sveštenici su prolazili kroz ritualno pročišćavanje u dubokom kamenom bazenu. Ovaj obred čišćenja ujedno je bio i dodir sa To ih nije samo očistilo nego im iskonskom vlagom života. Običnim Egipćanima je bilo dozvoljeno da dođu do kapija, ili predvorja, Nutovog hrama samo da odaju počast i prinesu darove boginji.
Staroegipatsko božanstvo Neftis ili Neftida neodvojivi je dio mita o Ozirisu, Izidi i Setu. Naime, Neftida je bila jedna od glavnih boginja, Ozirisova i Izidina sestra i Setova žena. Međutim, o njenoj popularnosti i kultu svjedoče i brojni tekstovi gdje se pominje bez aluzije na druga božanstva. Možda je njena najznačajnija uloga što je majka pogrebnog boga Anubisa. Zbog toga je smatrana zaštitnicom grobnica i personifikacijom noći.
Premda je uvijek bila u Izidinoj sjenci, Egipćani su i te kako slavili Neftis, što potvrđuju natpisi u Luksoru i Karnaku gdje prikazana je u paru sa Izidom ili Setom. Ne treba je smatrati Izidinom suprotnošću, već životom poslije smrti. Njen hram nalazio se u Sepermeru, bio je nazvan kućom Neftide i Ramzesa i nalazio se u neposrednoj blizini tzv. Setove kuće. Temelje oba hrama arheolozi su pronašli tek 80-ih godina 20. vijeka.
Na kraju, u kompleksnom mitološkom sistemu starog Egipta, sasvim je izvjesno da je žena visoko pozicionirana. Znameniti istorijski lokaliteti duž rijeke Nil dokazuju da je njeno porijeklo božansko, a mjesto uz faraone, velike vladare i kreatore svega dobrog i lošeg u svijetu.
Ulazna vrata na kućama i zgradama najčešće su sasvim obična, dosadna, jednolična, urađena po šablonu i ne privlače nam pažnju niti nam šalju neku poruku. Ali, ne mora biti tako.
Planiranje porodičnog putovanja je mnogo više od običnog odlaska na odmor, to je prilika da se stvore uspomene koje će trajati cio život.
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)