Nesanica, smanjena koncentracija,osjećaj tjeskobe i hiperaktivnost samo su neke od posledica prekomjerne upotrebe kompjutera i telefona u kasnim večernjim satima. Zdravstveni centri širom svijeta koji se bave liječenjem ovih poremećaja upozoravaju da čak 40 odsto ljudi koji imaju problem s uspavljivanjem za to mogu da optuže prekomjernu upotrebu elektronskih uređaja u večernjim satima.
Učestalost digitalne nesanice, kako se ovaj sindrom naziva, višestruko se povećala u poslednje tri godine. Poremećaj se najčešće srijeće kod osoba između 20 i 40 godina koje do kasno u noć igraju video-igre, čitaju knjige na elektronskom čitaču, četuju na smartfonu, surfuju na tabletu.
Pinealna žlijezda ili epifiza, smještena u mozgu, luči hormon odgovoran za regulaciju spavanja, tzv. melatonin. On se luči u mraku, dok je na dnevnom svijetlu blokiran. Led svjetlost koju emituju ekrani uređaja poput laptopa, tableta i smartfona zavaravaju mozak šaljući informaciju da je još dan.
Poslijedično, epifiza blokira lučenje melatonina, što izaziva poremećaj biološkog sata koji reguliše ritam spavanja i budnosti. U početku posledice se ogledaju u smanjenju kvaliteta sna, a kasnije se ovakvo stanje poput domino efekta odražava i na dnevno funkcionisanje. Javljanju se pospanost, omamljenost, razdražljivost, poremećaj koncentracije... Istraživanje koje je sproveo „Centar za istraživanje svjetlosti“ Politehničkog instituta u Njujorku („Lighting Research Center of Polytechnic Institute New York“), pokazalo je da par sati uz tablet u večernjim satima smanjuje lučenje melatonina za 22 odsto.
Zato, savjetuju stručnjaci, dva sata pred spavanje izbjegavajte da koristite kompjutere, laptopove, smartfone, tablete i druge elektronske uređaje, jer toliko je potrebno mozgu da se oslobodi uticaja led svjetlosti i vrati u normalno stanje. I najvažnije – odmah izbacite iz spavaće sobe sve elektronske uređaje.
blic.rs
Iako nas svi savjetuju da je jedna od najboljih stvari koje možemo da učinimo za svoje tijelo ta da pijemo mnogo vode, postoji i druga strana medalje, a to je takozvano „trovanje v
Poremećaj pažnje je poremećaj prisutan već u ranom djetinjstvu, ali se često ne prepoznaje prije polaska u školu kada problemi postaju upadljivi i sve se više „gomilaju“.
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)