Danas u svijetu stomatologije postoje dobri načini, bolji nego ikad, kako bi se ljudima podario savršeni osmijeh. Ono što ga najviše kvari jeste nedostatak zuba, kao i njihov nepravilni oblik, razmak između zuba ili njihova stisnutost. Ipak, tu se naročito izdvaja nedostatak zuba, koji najviše doprinosi tome da skrivamo svoj osmijeh. Zato mnogi stomatolozi predlažu, u zavisnosti od slučaja, metode kojima će se taj nedostatak nadomjestiti kako bi se i funkcionalno i estetski postigao željeni efekat.
Da bi se nadoknadio jedan ili više zuba, može se ugraditi zubni most, koji predstavlja vezu između dva zdrava zuba s jedne strane praznine. Pravi se od različitih materijala, što uglavnom zavisi od samih potreba pacijenata i pozicije koju zauzima u vilici. Zato je presudan razgovor sa stomatologom i detaljan pregled kako bi se donijela odluka koja će biti najbolja, odnosno rješenje koje je najpogodnije za dati slučaj. Ovi protetički elementi se mogu praviti od različitih materijala.
Veliki gradovi nude veliki izbor za brojne oblasti, pa tako i stomatologiju. Međutim javlja se i poprilična varijacija u cijenama, pa tako za zubni most Novi Sad se svrstava među najpovoljnije, a opet isto tako najkvalitetnije uslužne centre kada je stomatologija u pitanju. Cijena, kako smo naveli, zavisi od mnogobrojnih faktora- materijal, broj zuba koji treba da se izrade, i na kraju krajeva, zavisi od same stomatološke ordinacije i tehnologije i materijala koje ona koristi. Kreće se od nekoliko desetina hiljada dinara, što je ne svrstava možda u pristupačne na prvi pogled, ali svakako je kao jedno trajno rešenje i te kako isplativa. Keramički mostovi su skuplji od metalnih, ali zato i ljepše izgledaju, odnosno prirodnije – bolje se uklapaju uz prirodne zube.
Kada su svi zubi na broju, to je najbolja situacija. Ipak, desi se tokom života da uslijed bolesti zuba, neadekvatnog liječenja ili pak fizičke povrede ostanemo bez jednog ili više njih. I da, možemo živjeti bez nekog zuba, pa čak i više njih, ali pitanje je trenutka kada će taj nedostatak ostaviti neke posljedice po opšte zdravlje. Tu je prije svega, problem sa žvakanjem i varenjem hrane, što je ugroženo naročito ako nedostaje više zuba. Zatim, nepravilni zagrižaj koji može prouzrokovati bolove u vilici i glavobolje. Može se govoriti čak i o uticaju zdravlja zuba na kardiovaskularni sistem. Na kraju, ili početku, izrazito je važan i psihološki problem koji se može javiti uslijed estetskog nedostatka. Lijep i zdrav osmijeh svima daje pouzdanje, a kada nije tako, nedostatak samopouzdanja može se odraziti na brojne segmente života.
Budući da zubni most treba da ima potporu u okolnim zubima, mora se prije svega utvrditi njihovo stanje, odnosno obezbijediti da oni budu zdravi kako bi mogli da odigraju tu važnu ulogu oslonca. Dakle, njihovo zdravlje i stabilnost je ono što stomatolog u prvoj fazi mora da utvrdi. Dalje, kada je tu sve u redu, stomatolog uzima otisak koji pomaže da se most napravi što preciznije. Kada se napravi most od materijala koji pacijent želi ili je stomatolog preporučio kao najbolje rješenje, on se postavlja pacijentu, i već nakon dva-tri dolaska u ordinaciju pacijent ima obnovljeni osmijeh. Most omogućava da pacijent odmah normalno funkcioniše, da može normalno da žvaće i govori, a velika mu je prednost i to što čuva strukturu drugih zuba tako što sprečava njihovo pomjeranje na mjesto nedostajućeg zuba.
Ograničenja nema, oni su jednostavno opcija za sve koji žele da poboljšaju svoju funkcionalnost i estetiku koje su ugrožene bez i samo jednog zuba u vilici.
Da li zubni most utiče na ljepotu lica? Kako izgleda održavanje zubnog mosta? Da li ih mogu ugraditi ako imam osteoporozu? Koliko traju? Da li imaju alternativu? Sva ova pitanja se prirodno nameću onima koji ih razmatraju kao rješenje za svoj stomatološki problem. Osim što daju ljepši osmijeh, zubni mostovi utiču i na oblik lica – jer oblik lica i usana zavisi od vilice i desni, a one mogu da se povuku ako fali veći broj zuba. Održavanje je jako, iako su to vještački zubi, i to ispod samog mosta, interdentalnim četkicama. Osteoporoza nije prepreka da se ugrade mostovi, samo što je u nekim slučajevima potrebno uraditi tretman za jačanje kosti vilice. Traju i do 15-ak godina, a alternativa im je podosta skuplja i komplikovanija ugradnja implantanata.
Metalo-keramičke krunice se koriste u situacijama kada je prirodni zub primjetno i značajno oštećen (prelom zuba ili karijes) ili u situacijama kada je potrebno poboljšati estetiku
Osmijeh je ono prvo što zapazimo kod čovjeka pa ako je potišten i sramežljiv ostaviće potpuno drugačiji utisak nego onaj široki, slobodan i blistav.
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)