Možda vam se čini da su štapići za uši najučinkovitiji alat za čišćenje ušiju, pored sapuna i vode, međutim trebalo bi dobro da razmislite o načinu na koji ih koristite.
Nedavno istraživanje bolnice Henry Ford dovodi u direktnu vezu korištenje vatenih štapića i oštećenja unutrašnjeg uha.
Međutim, to ne znači da ih trebate prestati koristiti za čišćenje ostatka uha.
Većina proizvođača štapića za uši savjetuje da njima nježno čistite vanjsko uho, bez ulaska u ušni kanal. I to je savjet koji bi trebalo da poslušate.
Stavljanjem štapića u ušni kanal rizikujete gubitak sluha zbog nakupljenog cerumena, odnosno ušnog voska, ili još gore – pucanje bubnjića.
‘Cerumen prirodno podmazuje i štiti unutrašnje uho od vanjskih elemenata', kaže dr. Rachel Pritzker. Tako da ni nije poželjno riješiti ga se u potpunosti. Međutim, ako želite više čistoće, istraživanje preporučuje nakapati u uho 4 do 5 kapi mješavine vodonikovog peroksida (hidrogen) ili sirćeta sa toplom vodom.
Ako ne želite ostati bez sluha ili završiti kod ljekara, budite pažljivi prema svojim ušnim kanalima i ispirajte ih umjesto svakodnevnog korištenja štapića.
Magazin.hr
Sedam čarobnih trikova za održavanje i dubinsko pranje tepiha i namještaja kod kuće.
Papirni ubrusi sve su popularniji pomoćnici u čišćenju, praktični su, samo otkinete komad ili koliko vam treba, prebrišete što trebate i bacite u smeće.
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)