Autosjedišta za djecu imaju jasno određenu svrhu – da zaštite dijete u slučaju udesa. Ipak, i poslije uvođenja novog zakona o saobraćaju, previše je roditelja koji sjedište pogrešno (pogrešna veličina, pogrešno namještanje, odsustvo homologacije) ili uopšte ne koriste. Roditelji još uvijek nisu dovoljno svijesni rizika kojem izlažu svoju djecu tokom prevoza u automobilu. Evo šta treba da znate da bi vaš najvrijedniji prtljag bio siguran.
Saobraćajne nesreće su prvi razlog smrti djece između 5 i 13 godina u Evropi. Svjetska zdravstvena organizacija naglašava da pravilno upotrebljena dječija sjedišta umanjuju za 70% vjerovatnoću smrtnih povreda u slučaju sudara.
Kod nas ne postoje zvanični podaci o broju porodica koje koriste sjedišta ali je nezvanična slika veoma zabrinjavajuća jer se govori o procentu ispod 10%. Zabrinjava i činjenica da starija djeca takođe ne vezuju pojas jer smatraju da je bespotreban.
Bolje spriječiti
Djeca treba da budu uvijek vezana u odgovarajućem sjedištu jer u suprotnom mogu da budu ozbiljno povrijeđena čak i u blažem udesu ili pri naglom kočenju. Najveći rizik je snažan udarac u prednja sjedišta ili u šoferšajbnu. Za dijete koje putuje bez sjedišta rizik ozbiljnih povreda je 7 puta veći.
Neophodnost sjedišta pokazuju i brojevi. Naime, prilikom frontalnog sudara pri brzini od 56 km/h dijete od 15kg dobija snagu od čitavih 225kg, a mala beba od samo 5 kg postaje 20 puta teža, znači 100kg.
Najčešcće greške
“Opravdanja” i razmišljanja roditelja koji ne vezuju djecu su obično sledeća:
“Nisam još kupio sjedište”. Ova izjava pokazuje da roditelj nije svjestan rizika kao i da ne poznaje zakon.
“Idemo samo do prve prodavnice, na 3 min”. Koliko god da je put kratak uvijek postoji rizik sudara. Činjenica je da je najčešći put kojim se prevoze djeca u kolima onaj do jaslica, obdaništa ili škole. Taj “transfer” se obavlja skoro svakodnevno, po svim vremenskim prilikama i obično po najgušćem saobraćaju.
“Vezao sam dijete sigurnosnim pojasom”. Sigurnosni pojas se može koristiti samo kada dijete pređe visinu od 1,5m. Suprotno od toga pojas za spasavanje postaje veoma opasan!
“Držim ja dijete čvrsto u rukama”. Ovo razmišljanje je veoma rasprostranjeno, posebno kod starijih generacija, ali ovakav način putovanja, čak i na zadnjem sjedištu, nije uopšte siguran. U slučaju sudara, čak ni ruke sa najviše ljubavi, ne bi nikako uspjele da zadrže dete.
“Dijete ne voli to sjedište i stalno kuka”. Plač djeteta često može da izazove gubitak strpljenja kod roditelja ali je ipak bolje biti uporan i naučiti dijete da se u kolima uvijek putuje vezani. Vremenom će se dijete navići na ovo pravilo pa će vezivanje postati normalna i očekivana radnja.
Homologacija
ECE R44 nalaže da sjedište prije nego što ode u prodaju mora da bude testirano i homologovano.
Dokaz je etiketa narandžaste boje koja predstavlja jednu vrstu lične karte proizvoda i pokazuje njegove osnovne karakteristike.
Koji modeli sjedista postoje?
U narednu grupu se prelazi čim glava djeteta predje gornju ivicu naslona auto sjedišta
Korisni savjeti:
Tekst je preuzet sa portala Najbolja Mama Na Svetu
Činimo velike napore da prikrijemo godine i produžimo mladost izlažuci tijelo i kožu raznim tretmanima, ne bi li ostali tip top.
Kupili ste nove cipele, donijeli ih kuci, ponosno obuli da ih pokažete ukućanima i hop, stišću vas.
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)