Potvrđivanje rane trudnoće je moguće samo uz pomoću Beta hCG analize koja se radi iz male količine krvi u laboratorijama ili urina koji se radi u kućnoj varijanti. Riječ je o hormonu koji stvara buduća placenta i raste kako trudnoća napreduje. To ljekarima može biti najbolji pokazatelj začeća čak i prije nego što se ultrazvučno trudnoća potvrdi.
Kako se Beta hCG određuje, šta može da znači, kada su testovi lažni i zašto su važni u ranoj trudnoći?
Rano detektovanje trudnoće je jako važno za njeno pravilno vođenje i zdravlje mame i bebe. I dok roditelji samo vide potvrdu graviditeta, ljekari će iz analiza na vrijeme znati da li postoje neki problemi, da li je trudnoća uredna i da li je potrebno uključiti neki vid liječenja.
Iako se o ovim testovima dosta priča i jedni su od traženijih, oni su velika nepoznanica. Ovaj tekst će vas provesti kroz prave misterije ljudskog tijela i hematologije kao grane medicine koja detektuje promjene na ćelijskom nivou iz malog uzorka i donosi preciznu i tačnu dijagnostiku.
Kada je otkrivena veza između rasta Beta hCG i postojanja trudnoće, uočeno je da hormon raste ne samo u krvi, već i u mokraći. Na osnovu toga je i napravljen kućni test na trudnoću koji ima posebne reagense da detektuju povišen hormon hCG. Ipak, ovo testiranje nije najpouzdanije pa je važno posjetiti laboratorije i potvrditi postojanje trudnoće i analizom iz krvi.
Beta hCG iz krvi daje kvantitativne rezultate koji ne samo da pokazuju da hCG raste nego i na kom su nivou. To je jako važno u ranoj trudnoći i ljekari će svakako tražiti da se analiza ponovi nekoliko dana da bi se pratio razvoj placente kao najboljeg pokazatelja zdravog rasta rane trudnoće.
Beta hCG se mjeri i kontroliše u mnogim situacijama kada je potrebno ići na vještačku oplodnju ili se duže pokušava ostati u drugom stanju kao pokazatelj ovulacije i procjene najboljeg dana za začeće.
Ipak, mnogo se češće kontroliše tokom trudnoće, a najvažnije je da se Beta hCG duplira nakon 48h jer to je siguran pokazatelj začeća i da se trudnoća razvija pravilno. Može se mjeriti i prije zvaničnog izostanka ciklusa i u nekim slučajevima detektovati trudnoću već par dana od začeća.
Najviše vrijednosti dostiže do 12. nedjelje kada počinje polako da opada sve do kraja trudnoće.
Ljekari potvrđuju postojanje trudnoće i njenog zdravlja, ali i ukupne vrijednosti koje se javljaju pa tako ako su vrijednosti više nego prosječne moguće je da je u pitanju višeplodna trudnoća, a ako Beta hCG opada moguće je da je u pitanju predstojeći pobačaj ili vanmaterična trudnoća.
Neadekvatne vrijednosti mogu da budu i rezultat pogrešno određenog datuma začeća pa ne treba brinuti previše dok se ne konsultujete sa ljekarom.
Osim do 12. nedjelje, Beta hCG se kontroliše i kasnije, u sistemu provjere na Daunov sindrom i kasnije procjene markera oko 20. nedjelje trudnoće. Parametri mogu da pokažu tačnu starost trudnoće i njen razvoj.
Iako Beta mjerenje daje tačne i precizne podatke, oni mogu budu nepravilni ako se rade isuviše rano u trudnoći, naročito ako je u pitanju kućni test na trudnoću.
U slučaju postojanja sumnje na trudnoću ljekar će preporučiti da se odmah uradi testiranje i da se zatim ponovi za 48 h jer će to dati pravi pokazatelj kretanja hormona u krvi.
Takođe, negativan kućni rezultat se dobija i kada se ne prate uputstva o uzorkovanju pa je zato laboratorijska analiza iz krvi najbolji pokazatelj rane trudnoće i da li se razvija na pravi način.
Današnje procedure i analize su veoma napredne pa je dovoljna mala količina venske krvi da se otkriju brojna stanja i provjeri zdravlje organizma.
Jedna od pretraga koje su izuzetno pouzdane jeste potvrđivanje rane trudnoće i praćenje njenog stanja. Analiza Beta hCG je povoljna, brza i precizna pa je ljekari preporučuju u svakoj ranoj trudnoći, ali i kasnije tokom njenog razvoja.
Rezultate ne trebate sami da tumačite, niti da se brinete bespotrebno, ali je važno konsultovati lekara koji će na osnovu svih parametara donijeti najbolje mišljenje o zdravlju trudnoće i eventualnim mjerama opreza koje se preporučuju.
Uživajte u drugom stanju i pratite savjete ljekara, redovne kontrole su tu da spriječe eventualne komplikacije i dovedu trudnoću do zdravog porođaja.
Prenatalna dijagnoza znači skup pregleda i testova koji se rade tokom trudnoće
Ako sumnjate na trudnoću, postoji nekoliko načina da saznate sa sigurnošću da li ste trudni ili ne.
Portal namijenjen ženama i svima koji žele da saznaju više o ženama. Mi smo tu, ne samo za modernu i savremenu ženu, nego i za one koje se ne osjećaju tako. Tu smo za majke, domaćice, poslovne žene, mlade i one u najboljim godinama. Svakodnevno spremamo za svakoga po nešto. Hvala vam što nas pratite ;)